Ukazujú nám komodity, že sa centrálne banky mýlia?

Najväčším strašiakom na trhoch aktuálne už nie je pandémia Covid-19, ale možný príchod inflácie, ktorá bude prestreľovať cieľ menovej politiky, ktorý je v našom prípade tesne pod 2% v strednodobom horizonte. Tieto obavy plynú z bezprecedentného nárastu likvidity, ktorá dopomáhala zmierniť hospodársky pokles zapríčinený pandémiou a protipandémickými opatreniami. V prípade USA už môžeme vidieť relatívne prudký medziročný nárast inflácie z februárových 1,7% na 2,6% v marci a až 4,6% v apríli. Za týmto nárastom nie je len otváranie ekonomiky ale aj bázický efekt. To znamená, že v rovnakom období predchádzajúceho roka bola inflácia príliš nízka, aj menší rast cenového indexu tak spôsobí vyšší rast. I kvôli tomuto efektu by mohla inflácia ešte ďalej rásť aj v máji. Inflácia okolo 5% v USA nie je teda vôbec nereálna, avšak ak by sme sa dostali výrazne nad tieto hodnoty, musel by Fed prehodnotiť svoju menovú politiku a rozhodnúť sa, či rast cenovej hladiny vysedí alebo zakročí sprísňovaním svojej politiky.

Možným predstihovým indikátorom rastu cien sú ceny komodít. Tie zažívajú prudký rast, ktorý sme už dlho nevideli. Medzi lídrami, čo sa cenového rastu týka je kukurica (+ 49,59%), vykurovací olej (+ 34,43%), meď (+ 33,92%) alebo ropa (+ 30,98%). Ide pritom o výkonnosť od začiatku roka. Ak by sme sa pozreli na ročný rast takej kukurice zistíme, že cena vzrástla dokonca o 132,28%. Prudký rast zažíva aj cena dreva a železa. Jednoducho povedané, rastú takmer všetky komodity či už ide o kovy, energie alebo poľnohospodárske plodiny. Nemôžeme sa teda vyhovárať napríklad na zlé počasie alebo iné faktory, ktoré vplývajú na cenu komodít. Tento rast sa ďalej prenáša do vyšších nákladov výrobcov a následne do vyššej ceny výstupov a celej cenovej hladiny.

Otázkou teraz zostáva, ako rýchlo sa ekonomika bude dostávať do normálu. Od toho totiž priamo závisí obrátkovosť peňazí, kvôli ktorej sa inflácia dostáva na povrch až teraz. Ak bude tempo očkovania ďalej narastať a konečne sa vrátime do životov, ktoré sme žili pred pandémiou je dosť možné, že inflácia môže výrazne rásť nad očakávania centrálnych bánk.

COVID už nie je najväčším strašiakom inštitucionálnych investorov

25.03.2021

Inštitucionálny investori pandémiu COVID-19 už nevnímajú ako najväčšie riziko na trhu. Podľa pravidelného prieskumu Bank of America bol spomínaný vírus na prvej priečke od februára 2020. Správcovia fondov a veľký inštitucionálny investori, však aktuálne vidia väčšie riziko v rýchlejšom raste inflácie ako sa očakávalo. Podľa posledných predikcií Fedu by inflácia [...]

Nestlé a genocída na deťoch

30.10.2020

Vznik spoločnosti Nestlé sa datuje až do roku 1866. Je tu teda s nami už viac ako 154 rokov. Zakladateľ Henri Nestlé bol švajčiarsky lekárnik, ktorý experimentoval s rôznymi kombináciami pšeničnej múky, mlieka a cukru. Vytvoril tak výživu pre kojencov, ktorí nemohli byť kŕmení materským mliekom. Jeho hlavným cieľom bolo pomôcť pri riešení problému s dojčenskou [...]

Shell za necelý rok stratila viac ako polovičku hodnoty

16.10.2020

Veľa firiem zažíva ťažké obdobie, na ktoré sa dalo len ťažko pripraviť. Nejde pritom len o malé miestne podniky. Týka sa to aj naozaj veľkých spoločností, ktoré pôsobia celosvetovo s dlhoročnou históriou. Najviac sú zasiahnuté samozrejme spoločnosti, ktoré nedokážu, respektíve dokážu len veľmi ťažko fungovať počas prísnych karanténnych opatrení. Ide [...]

parlament,

Turbulentné časy striedajú sviatky pokoja. Budú poslanci konsolidovať? Vianoce bez politiky, na lyžiach a s rodinou

23.12.2024 08:45

Ako budú poslanci tráviť Vianoce aj vzhľadom na blížiacu sa konsolidáciu?

Vojaci KĽDR, severná Kórea

Juhokórejská armáda: KĽDR chystá pre Putina ďalších vojakov

23.12.2024 08:15

Severná Kórea sa zrejme chystá vyslať do Ruska do bojov proti Ukrajine ďalších vojakov a vojenskú techniku, informovala juhokórejská armáda.

Asma Asadová, púštna ruža, prvá dáma

Turecké a arabské médiá: Asadova manželka podala žiadosť o rozvod

23.12.2024 06:50

Asadova manželka má dvojaké britské a sýrske občianstvo.

fico putin

Ficova návšteva u Putina: Taraba ju kvituje, Migaľ hovorí o facke. Kto o nej vedel?

23.12.2024 06:00

Premiér Robert Fico sa v nedeľu stretol s Vladimirom Putinom. Čo na jeho cestu hovoria bývalí ministri zahraničných vecí Káčer a Wlachovský?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 16932x
Priemerná čítanosť článkov: 1693x

Autor blogu

Kategórie